Všeobecně vzato, do pískových filtrací se dodává speciální písek, který umí skoro zázraky, ale není mistrem ve svém oboru. Tím je jednoznačně zeolit. Je totiž více porézní než písek, proto má větší účinnost. Některé prameny dokonce uvádějí, že je dutý, že jsou v něm cestičky, nebo tunýlky, které způsobují jeho o mnoho vyšší účinnost. Navíc umí vázat některé škodlivé látky, takže voda bude zase o něco kvalitnější. I tento hlinito křemičitý minerál se dodává do prodejen o různé zrnitosti. Zde to asi bude chtít poradit se s odborníkem, jakou zvolit. Pečlivost výběru nám totiž zaručí ty největší úspěchy při filtraci vody. Zase bude o něco kvalitnější, a to je to, čeho vlastně chceme dosáhnout.
Je třeba si uvědomit, že právě filtrace nám dělá čistou vodu čistou vodou, proto je nutné věnovat tomu náležitou pozornost. Záměna písku za zeolit bez řádného uvážení sice nemůže vysloveně uškodit, ale my chceme přece jen nejvyšší kvalitu filtrování. Proto je nutno dávat pozor i na množství filtračního materiálu. Zeolitu nemá být tolik co písku, ale postačí ho jen polovina. Takže na to je třeba také přihlédnout. Pokud bychom to pak chtěli pitvat ještě dále, museli bychom nutně narazit na témata jako je například tlaková ztráta filtru a tak dále.
Ovšem o iontové výměně bychom si říci měli, protože jakmile ta skončí, je nutno provést zeolitovou regeneraci. Nebojte se, není to nic složitého, prostě jen nasypete tento materiál do deseti procentního chloridu sodného a necháte ho tam přes noc. Poté ho propláchnete a opět můžete dát zpátky do filtrace. Je to jednoduchá operace, která ani vlastně nezabere tolik času, pokud ovšem nepočítáme ten, kdy musí materiál ležet v onom roztoku.
Pamatujme si tedy, že zeolit do filtrace je vynikající svými vlastnostmi a že bychom ho měli začít používat stejně tak, jako ostatní.