Kvetoucí léčivka



Ale samozřejmě, že je a je jich obrovská spousta. Právě květ u většiny z nich je vlastně tím hlavním, co se sbírá a z čeho se pak dělají například mastičky. Můžeme si jako příklad vzít třeba heřmánek. S takovou mastí jste se již jistě setkali. Jedna další z takových bylin, na kterou se v tomto článku podíváme blíže je také například Měsíček lékařský (Calendula officinalis). Není jich zase tak moc druhů a většinou se liší hlavně velikostí květů. Výhodou měsíčku je jeho snadné množení. Prostě na podzim z květů vyberete semena a příští rok zasadíte. Je to geniálně jednoduché.

květ Měsíčku

Tato rostlina k nám přišla kdysi dávno z jihu Evropy. Dodnes se pěstuje na zahradách, ale i lidí v paneláku si ji mohou dát na balkon, nebo jen tak do truhlíku, kde také potěší svou krásou. Květy jsou většinou oranžové nebo žluté a jdou vidět už pěkně zdaleka. Tato léčivá bylina toho umí trochu více, takže se také na více způsobů používá. Nejčastěji se jím však léčí zažívací ústrojí a má také vliv na játra. Proto se hodně pije měsíček lékařský čaj. Ten právě umí léčit nebo při léčení pomáhat. Jeho přípravu zvládne i naprostý laik, dalo by se s úsměvem říci, že i cvičená opice.

květ Měsíčku

Může se připravit z čerstvých květů, ale také ze sušených. Dáte zhruba jeden a tři květy do šálku, podle toho, jak silný čaj chcete a postavíte vodu. Jakmile začne vařit tak chvilku počkejte zhruba minutu a pak květy spařte. Nechejte je tak asi patnáct minut a pak tekutinu musíte scedit. To, zda si ji osladíte medem nebo ne je již jen na vás. Takové thé je pak možno v klidu popíjet i vícekrát denně. Zklidní žaludek, podpoří tvorbu žluči, ale údajně odbourává také škodlivé kationty. Tato středně velká, ale spíše menší bylinka je na všechno. Pokud z ní umíte udělat mast, tak ji můžete používat na všechny rány, protože to podporuje hojení. Na spáleniny je optimální. Nuže, pamatujete na Měsíček.